sałata po orawsku na talerzu
Przepisy

Sałata po orawsku

To pochodzące z regionu orawskiego danie nie należy do tych najbardziej wykwintnych i wysublimowanych. Sałatę po orawsku cechuje za to prostota, szybkość przygotowania oraz charakterystyczny, kwaskowy smak. I jest to coś, co zapada w pamięć i wywołuje miłe skojarzenia.

Sałata po orawsku jest echem czasów dziwiętnastowiecznego głodu oraz efektem specyficznej dla regionu kuchni. Orawscy górale przez wieki skupiali się na pasterstwie. Oznacza to, że produkty pochodzące z hodowli, stanowiły podstawę wyżywienia. Z czasem zaczęła wzrastać rola upraw, upowszechniając się dopiero w drugiej połowie XIX wieku, ale posiłki i tak miały skromny charakter. Podstawą była kasza, kapusta i ziemniaki. W okresie letnim, jako urozmaicenie diety, wykorzystywana zaś była właśnie sałata, którą jeszcze przed wojną wysiewano na tym obszarze w dużych ilościach. Jej istotną zaletą było to, że wschodziła dość wcześnie, przed obrodzeniem pól i zbiorami z innych upraw.

Sałata po orawsku jest potrawą przypominającą zupę. W praktyce to odpowiednio doprawiona i przygotowana sałata, gotowana na maślance lub kwaśnym mleku, czasem z dodatkiem śmietany. Najczęściej podawana jest z ziemniakami w mundurkach, czyli tak zwaną łupioną rzepą. Ma biało-zielony kolor i jest kwaskowa w smaku, z charakterystycznym dodatkiem cebuli i szczypiorku. To danie codzienne, które można traktować jako przystawkę. Nadaje się na kolację, na śniadanie, a także na obiad.

Składniki:

  • 1 sałata
  • 2-3 l maślanki (może też być kwaśne mleko)
  • śmietana i mąka
  • 1 cebula
  • ziemniaki
  • szczypiorek
  • sól/pieprz
  • 20 dag spyrki (czyli słoniny) lub boczku – opcjonalnieskładniki do sałaty po orawsku

Przygotowanie:

Po umyciu sałatę należy potargać i osolić. Dzięki temu puści sok, który następnie należy odcisnąć. To pozwoli pozbyć się gorzkiego smaku.

umyta sałata

Następny krok to zagotowanie kwaśnego mleka lub maślanki. Przelewamy ją do garnka:
wlewanie maślanki do garnka

Całość należy dosolić i dopieprzyć do smaku. W razie potrzeby kwasowość można wyregulować, dodając świeżego, słodkiego mleka.

Następnie smażymy boczek:
boczek na patelni

W międzyczasie, w kubku, mieszamy śmietanę z wodą i mąką, pilnując by nie powstały grudki i powoli wlewamy do maślanki jednocześnie mieszając:
mąka wymieszana ze śmietaną

Sprawdzenie boczku:
usmażony boczek na patelni

Dokładamy zasmażkę przygotowaną na tłuszczu ze spyrki lub boczku (jak w naszym przepisie). Jeszcze inna opcja – użyć do tego celu tradycyjnego masła.
boczek dodany do maślanki

Na koniec dodajemy (najlepiej drobno) potarganą sałatę:
dodanie sałaty

Gotowe danie możemy posypać szczypiorkiem:

sałata po orawsku na talerzuPodawać z ziemniakami okraszonymi zasmażaną na maśle cebulą lub jak na zdjęciu – szczypiorkiem. Smacznego 🙂